Przepisy

3 Wrzesień 2018

AWOKADO – zielone masło

Właściwie smaczliwka wdzięczna – owoc rosnący w tropikalnych częściach Ameryki Środkowej i Południowej. Choć jest jednym z najbardziej kalorycznych owoców, a jego smak nie jest zbyt wyrazisty, to jednak nie warto rezygnować z jego spożycia, gdyż zawiera mnóstwo wartości odżywczych. Jego głównym składnikiem jest tłuszcz, który stanowi około 20-30%. Dzięki wysokiej zawartości tłuszczu jest doskonałą alternatywą dla masła, ponieważ jest ono produktem pochodzenia roślinnego nie zawiera cholesterolu.

Czytaj więcej
16 Sierpień 2018

Jak wybrać najzdrowszą formę chleba? Kupić czy upiec samodzielnie? Wskazówki oraz przepisy.

Czym kierować się wybierając bochenekchleba? Złocistą barwą skórki czy dodatkiem ziaren i pestek? A może lepiej upiec go samemu? O tym jak poradzić sobie z jego wyborem w natłoku wielu rodzajów pieczywa, podpowiem Wam w poniższym artykule.

Czytaj więcej
26 Lipiec 2018

Dieta wege - przepisy na cały dzień

Dieta wegetariańska nie musi być trudna w przygotowaniu i monotonna. Poniżej przedstawiamy kilka dietetycznych propozycji wege posiłków na cały dzień. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Czytaj więcej
25 Kwiecień 2018

Zamienniki cukru

Często nie wyobrażamy sobie naszych domowych wypieków bez dodatku cukru. Spożywanie dużych ilości cukru zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy, chorób układu sercowo – naczyniowego, nowotworów, powstawania próchnicy, a także uzależnia (mimo, że cukier nie jest traktowany tak poważnie jak inne używki) powodując, że coraz chętniej i częściej sięgamy po słodycze.

Czytaj więcej