Dieta 5 posiłków dziennie co trzy godziny – co na to dietetyk?

Udostępnij

Regularne spożywanie posiłków odgrywa kluczową rolę w prawidłowym modelu odżywiania i jest fundamentalnym elementem działania naszego organizmu, a w szczególności metabolizmu.

Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem i smukłą sylwetką bardzo ważne jest zwrócenie uwagi nie tylko na to, kiedy jemy, ale też na jakość dostarczanego organizmowi pożywienia. Dlaczego zatem regularne spożywanie posiłków jest tak ważne?

Jak częstotliwość spożywania posiłków wpływa na działanie metabolizmu?

Metabolizm, znany również jako przemiana materii jest uzależniony od wielu naszych nawyków, które mogą na niego oddziaływać – zarówno pobudzać, jak i spowalniać jego działanie. W natłoku codziennej pracy oraz dodatkowych obowiązków bardzo często zapominamy o regularnym jedzeniu, co w negatywny sposób wpływa na naszą przemianę materii i ją spowalnia. Okazuje się, że przeżuwanie pokarmu znacznie poprawia metabolizm i usprawnia cały proces trawienia. Jest to tzw. termogeneza indukowana pożywieniem (TEF) – chodzi w niej przede wszystkim o to, że w czasie żucia i trawienia organizm zużywa konkretną energię, co sprawia, że wydziela również ciepło.

Aktywność metabolizmu wzrasta nawet po wypiciu wody, a tym bardziej po każdym spożytym posiłku. Wynika z tego, że im częściej jemy, tym bardziej przyspieszamy jego pracę. Jednocześnie zbyt długie odstępy między posiłkami lub pominięcie któregoś z nich powoduje zwolnienie przemiany materii, która tym samym staje się mniej efektywna. Spowalniając metabolizm, nasz organizm przechodzi w tryb oszczędzania energii. Najlepszym sposobem na zwalczenie tego zjawiska jest dbanie o regularne jedzenie – zalecane jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie w odpowiednich odstępach czasowych.

Zalety regularnego spożywania 5 posiłków co trzy godziny

  1. Regularne spożywanie 5 mniejszych porcji w ciągu dnia nie obciąża żołądka – dzięki temu posiłki trawione są szybciej i nie czujemy się przejedzeni. Ponadto regularne jedzenie zapobiega gwałtownym spadkom poziomu cukru we krwi, co z kolei pomaga regulować nasz apetyt.
  2. Gwałtowne spadki glukozy we krwi wzmagają uczucie zmęczenia, głodu, osłabienia oraz obniżenia naszej koncentracji. Warto przestrzegać stałych pór posiłków, aby zachować dobre samopoczucie.
  3. Spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasowych może nie tylko uchronić nas przed nadwagą, lecz także pomóc nam w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Nie ma nic bardziej zgubnego niż przekąski między posiłkami, w szczególności te, dostarczające pustych kalorii. Kiedy złapie nas głód, zamiast batona czy zupki chińskiej sięgnijmy po pełnowartościowy posiłek np. w postaci kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z chudą wędliną lub z twarożkiem i warzywami.

Dieta 5 posiłków dziennie – dla kogo będzie najbardziej odpowiednia?

Dieta zakładająca spożywanie 5 posiłków dziennie jest odpowiednia dla każdego zdrowego człowieka. Jeśli jednak zmagasz się z konkretnymi schorzeniami, skonsultuj się ze specjalistą, który indywidualnie zaplanuje najlepszą i najbardziej odpowiednią dla Ciebie dietę w oparciu aktualny stan Twojego zdrowia. Regularność w spożywaniu posiłków może być dużym utrudnieniem dla osób, które pracują w systemie zmianowym. W tej sytuacji dietetyk również służy pomocą, gdyż po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i skompletowaniu niezbędnych informacji pomoże Ci zaplanować harmonogram posiłków w taki sposób, aby nie kolidował on z obowiązkami zawodowymi.

Dieta 5 posiłków dziennie co trzy godziny – na co zwrócić uwagę?

Śniadanie to najważniejszy posiłek. Jeśli brakuje nam czasu na jego zjedzenie, musimy liczyć się z tym, że prawdopodobnie w ciągu dnia zjemy znacznie więcej, ponieważ nasz organizm będzie starał się nadrobić straty. Gdy rano w biegu opuszczamy dom, możemy przygotować sobie śniadanie dzień wcześniej. Godzina, o której jemy pierwszy posiłek, także jest istotna. Wpływa ona na pory spożywania kolejnych – powinniśmy planować je w 3 lub 4-godzinnych odstępach.

Kolejnym posiłkiem, który pomijamy równie często, jak śniadanie, jest kolacja. Zdecydowanie należy ją zjeść, pamiętając o tym, by nie była ciężka, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na nasz sen. Nie warto również sugerować się znanym stereotypem, że nie powinno się jeść po godzinie 18! Ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej na 2 godziny przed udaniem się na spoczynek.

Regularność to połowa sukcesu – musi ona iść w parze z odpowiednią jakością spożywanych dań. Pamiętajmy więc, że nie osiągniemy zamierzonego celu, zajadając się wysokokalorycznymi, niezdrowymi produktami. Prawidłowa dieta powinna być dobrze zbilansowana i dostosowana do aktualnych potrzeb naszego organizmu. Jeśli zatem planowanie posiłków i regularne ich spożywanie sprawia Ci trudność, zasięgnij porady specjalisty. Dietetyk pomoże Ci w dopasowaniu odpowiedniego dla Ciebie jadłospisu oraz przekaże wiele ważnych wskazówek dotyczących przygotowania jedzenia. Jeśli jednak brakuje Ci czasu na samodzielne gotowanie, możesz powierzyć je sprawdzonej firmie cateringowej, która przygotuje dla Ciebie całodzienne wyżywienie na podstawie zaleceń dietetyka.

Skontaktuj się z nami już dzisiaj, przekonaj się jakie to łatwe: https://www.pureandfresh.pl/kontakt

Ocena: 5, na podstawie: 1 opinii

Catering dietetyczny, przeczytaj więcej na naszym blogu

Jaką kaloryczność wybrać?

Decydując się na dietę często stajemy przed pytaniem Jaką kaloryczność wybrać? Ustalając kaloryczność, oprócz planów i celu, jakie przed sobą stawiamy, należy mieć również...

Czytaj dalej

Wegetarianizm a anemia – jak...

Żelazo należy do składników mineralnych, odgrywających kluczową rolę w organizmie człowieka. Bierze bowiem udział w transporcie i magazynowaniu tlenu, wpływa na odpowiedni rozwój...

Czytaj dalej

Jak zmobilizować się do...

„Od jutra zaczynam regularnie ćwiczyć” – to jedno z naszych głównych postanowień. Jednak gdy przychodzi do jego realizacji, okazuje się, że wprowadzenie tego założenia w...

Czytaj dalej

Szanowni Państwo,

Serdecznie przepraszamy wszystkich klientów Pure and Fresh za przerwę w funkcjonowaniu firmy. Sytuacja ekonomiczna i Sars Cov 2 zmusiła nas do nagłego przerwania działalności. Wszystkich klientów najmocniej przepraszamy, podejmujemy w jak najszybszym czasie zwrotu kwot za niezrealizowane Zamowienia. Wszelkie pytania proszę kierować na adres mail: office@pureandfresh.pl

Życzymy Państwu dużo zdrowia!

Z poważaniem
Team Pure & Fresh