Dieta sportowa – czy jest w stanie poprawić moje wyniki?

Udostępnij

O tym, że odżywianie ma bardzo ważne znaczenie dla sportowca nie trzeba nikogo przekonywać. Bardzo łatwo zaprzepaścić godziny treningu źle zbilansowanym posiłkiem. Dlatego tak popularna jest dieta sportowa.

Dieta sportowa musi się różnić od normalnych posiłków, które mają tylko zdefiniowaną kaloryczność. To jeden z podstawowych błędów popełnianych przez osoby, które trenują. Uważają one, że wystarczy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość kalorii. Dlatego często wybierają diety, które opisane są jako gwarantujące na przykład 4500 kcal dziennie. Niestety bardzo często takie diety nie są odpowiednio zbilansowane dla sportowców. Mogą być bardzo dobrym wyjście dla osób, które potrzebują tylu kalorii na przykład ze względu na pracę, jaką wykonują. Należy jednak pamiętać, że dieta sportowa musi być nie tylko bogata w kalorie, ale przede wszystkim odpowiednio zbilansowana pod względem składników odżywczych.

Dieta sportowa nie tylko kaloryczna

Chodzi o takie dostosowanie produktów i samych potraw, które pozwolą po pierwsze przeprowadzić jak najbardziej efektywne treningi – chyba nikt, kto kiedykolwiek uprawiał sport nie wyobraża sobie, aby miał rozpoczynać trening po sutym, ciężkim do strawienia posiłku. Nie chodzi w tym przypadku tylko o komfort albo dobre samopoczucie. Taki trening jest po prostu nieefektywny.
Z kolei dobrze przygotowana dieta sportowa powinna pomóc przygotować się do wysiłku. Posiłki muszą być lekkostrawne ale muszą też dostarczać odpowiednią ilość kalorii – tak aby po prostu mieć energię na trening.

Dodatkowe składniki

Po drugie dieta sportowa musi dostarczać odpowiednią ilość dodatkowych składników i mikroelementów, tak aby sportowiec mógł uniknąć, albo przynajmniej ograniczyć tzw. suplementy diety. Chodzi po prostu o to, aby podczas treningu mieć nie tylko wspomnianą energię do wykonywania zaplanowanych ćwiczeń, ale aby nie zabrakło także siły do przekraczania swoich granic i poprawiania wyników. Oczywiście wiele osób, które nie decydują się na dietę sportową muszą sięgać po suplementy. Niestety bardzo często są to substancje chemiczne. Co prawda przynoszą one efekty – bardzo często są niemal natychmiastowe i łatwo widoczne. Niestety z drugiej strony efekty mogą być bardzo krótkotrwałe, a do tego przynieść niepożądane skutki uboczne – pamiętajmy, że mówimy o często chemicznych środkach, na które organizm reaguje szybko, ale które pozostawiają w nim swój ślad na długo.

Zbilansowana dieta sportowa

Warto jednak pamiętać o podstawowej rzeczy – prawdziwy sukces może być zbudowany tylko na długiej i systematycznej pracy. I właśnie na tym opiera się dobrze zbilansowana dieta sportowa. Przygotowana z odpowiednio wyselekcjonowanych produktów jest w stanie dostarczyć organizmowi nie tylko po prostu „paliwo”, ale przede wszystkim odpowiednie „paliwo”. Chodzi o takie składniki, które pomogą w treningu, ale też wpłyną na jego efektywność. Pomogą przełożyć litry potu na efekty w postaci lepszych wyników i przekraczania kolejnych granic swojego organizmu.
Dodatkowo dieta sportowa jest w stanie zbilansować utratę energii i mikroelementów podczas treningu. Chodzi o sytuację, w której tuż po wysiłku organizm jest wycieńczony i znajduje się na skraju wyczerpania energetycznego. Oczywiście można wówczas ponownie sięgnąć po suplementy diety, czyli chemiczne produkty… Jednak dobrze zbilansowana i odpowiednio ułożona dieta sportowa jest w stanie, w sposób naturalny, zaspokoić wszystkie wymagania organizmu.

Dieta sportowa regeneruje

Dieta sportowa pomaga też w regeneracji organizmu w kolejnych godzinach po treningu. Chodzi o uzupełnienie między innymi mikroelementów, które tracimy wylewając litry potu na treningu. Wówczas organizm potrzebuje ich dużo więcej niż w „normalnej” sytuacji. Dlatego dieta sportowa proponuje wówczas inne posiłki – chodzi o większą ilość mikroelementów, które pozwalają organizmowi ponownie normalnie funkcjonować, zregenerować się i przygotować do kolejnych treningów.
Oczywiście we współczesnym sporcie nie brakuje zwolenników suplementacji diety. Chodzi o sytuację, w której w czasie treningów zwracamy mniejszą uwagę na posiłki, ale uzupełniamy wszystkie potrzebne składniki garściami tabletek, albo tubkami z różnego rodzaju żelami… Oczywiście pozostawiamy to ocenie i decyzji samych sportowców – zbilansowana, odpowiednio zaplanowana dieta sportowa, czy szybki, chemiczny efekt.

Dieta sportowa czy tabletki?

Oczywiście łatwiejszy dostęp do suplementów przemawia na ich korzyść. Zamiast kupować specjalną dietę, a potem pilnować godzin posiłków i ich regularności, można przecież zamówić w Internecie tabletki i spodziewać się efektu na drugi dzień. Może jednak warto spojrzeć na tych, którzy odnieśli sukces – wszyscy podkreślają, że najważniejsza jest ciężka praca i systematyczność.

W tę filozofię wpisuje się dieta sportowa – ma ona być wsparciem i uzupełnieniem treningu. Nie może być celem samym w sobie i podstawowym narzędziem do osiągnięcia sukcesu. Ma pomagać organizmowi przygotować się do treningu, przeprowadzić go według ustalonego planu i w końcu jak najszybciej się zregenerować. Dodatkowo dieta sportowa nie może obciążać uwagi sportowca.

Oczywiście niektórzy uważają, że najlepiej osobiście przygotowywać wszystkie posiłki. Tylko wówczas będziemy mieli pełną kontrolę nad jakością produktów i gwarancję odpowiedniej ilości kalorii. Jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę i umiejętności może uda nam się dokładnie obliczyć kalorie w każdym posiłku i w całym dniu. Bardzo możliwe, że uda nam się też odpowiednio zbilansować posiłek – możemy przecież korzystać z przepisów, jakie znajdziemy w Internecie. Pytanie jednak, czy wierzymy tym recepturom, a po drugie czy mamy czas na codzienne zakupy, a także przygotowywanie posiłków. Bardzo szybko może się okazać, że sama dieta jest tak absorbująca, że treningi zaczną schodzić na drugi plan…

Profesjonalna dieta sportowa

Dlatego tak popularna jest dieta sportowa. Dzięki skorzystaniu z tego rozwiązania otrzymujemy odpowiednio zbilansowane i bogate kalorycznie posiłki. Do tego nasze zaangażowanie sprowadza się właściwie do ich podgrzania i pilnowania godzin spożycia. Przez resztę czasu możemy skupić się na treningach. Nic więc dziwnego, że także profesjonaliści korzystają z możliwości, jakie daje dieta sportowa.

Ocena: 5, na podstawie: 1 opinii

Catering dietetyczny, przeczytaj więcej na naszym blogu

Właściwości herbat

Herbata jest drugim po wodzie, napojem na świecie, po który sięgamy najczęściej. Wiele osób pije ją codziennie, nie poprzestając na jednej filiżance. Dostępne są rodzaje herbat,...

Czytaj dalej

Jaki catering dietetyczny wybrać...

Prawidłowe odżywianie w sporcie znacząco poprawia możliwości wysiłkowe organizmu i pozytywnie wpływa na efekty ćwiczeń. Dieta powinna być procesem ciągłym, należy...

Czytaj dalej

Jaką kaloryczność wybrać?

Decydując się na dietę często stajemy przed pytaniem Jaką kaloryczność wybrać? Ustalając kaloryczność, oprócz planów i celu, jakie przed sobą stawiamy, należy mieć również...

Czytaj dalej

Szanowni Państwo,

Serdecznie przepraszamy wszystkich klientów Pure and Fresh za przerwę w funkcjonowaniu firmy. Sytuacja ekonomiczna i Sars Cov 2 zmusiła nas do nagłego przerwania działalności. Wszystkich klientów najmocniej przepraszamy, podejmujemy w jak najszybszym czasie zwrotu kwot za niezrealizowane Zamowienia. Wszelkie pytania proszę kierować na adres mail: office@pureandfresh.pl

Życzymy Państwu dużo zdrowia!

Z poważaniem
Team Pure & Fresh