Permareksja - życie podporządkowała diecie i obsesyjnemu liczeniu kalorii

Udostępnij

Moja koleżanka z pracy przeszła spektakularną metamorfozę - schudła, zaczęła ćwiczyć i naprawdę świetnie wygląda. Ale swoje życie podporządkowała diecie i obsesyjnemu liczeniu kalorii. Czy to pierwsze objawy permareksji? Rozmawiamy z dietetykiem Pure&Fresh – Małgorzatą Stankiewicz.

Ciężko jednoznacznie w tym wypadku odpowiedzieć na te pytanie i dokonać diagnozy. W samym stosowaniu diety nie ma nic złego, jednak problem zaczyna się, gdy zaczynamy nad tym tracić kontrolę, a całe swoje życie uzależniamy od liczenia kalorii. Niestety coraz częściej zdarza się, że goniąc za panującą modą dbania o sylwetkę, część osób zapomina o świadomym żywieniu, a przesadna dbałość o wygląd przeradza się w niebezpieczną obsesję, która może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Obsesyjne liczenie kalorii i restrykcyjne przestrzeganie diety może przerodzić się w schorzenie zwane permareksją. Permareksja jest schorzeniem, które jeszcze nie zostało sklasyfikowane medycznie jako choroba, ale eksperci posługują się nim coraz częściej, ponieważ może być wstępem do poważnego zaburzenia odżywiania, takiego jak anoreksja czy bulimia. Mówimy o nim gdy tracimy kontrolę i całe swoje życie podporządkowujemy reżimowi diety i niezależnie od tego jakie osiągamy efekty jesteśmy cały czas niezadowoleni z wyglądu oraz efektów jakie osiągnęliśmy. W pewnym momencie tracąc kontrolę zaczynamy stosować coraz to bardziej restrykcyjne diety zapominając o racjonalnym i zbilansowanym żywieniu.

Zaczyna się niewinnie, tak jak w przypadku tej dziewczyny - od zmiany nawyków żywieniowych, potem przeradza się w obsesję. Jak nie przekroczyć tej niebezpiecznej granicy?

Najważniejsze jest, aby pracować nad swoją samooceną, która pozwoli uniknąć nam występowanie jakichkolwiek zaburzeń psychicznych. W momencie, gdy podejmujemy decyzję o odchudzaniu przede wszystkim powinniśmy podejść do tego z profesjonalną wiedzą, najlepiej poradzić się dietetyka, który pomoże nam w doborze racjonalnej i zbilansowanej diety a także po ocenie podstawowych badań i analizie naszych potrzeb wybierze najwłaściwsze rozwiązanie. Musimy pamiętać, aby zachować umiar i kontrolę w całym procesie odchudzania i już na samym początku powinniśmy jasno określić swój cel, a więc ile i w jakim czasie chcielibyśmy schudnąć. Oczywiście wyznaczając sobie taki cel musimy podejść racjonalnie , aby spadek kilogramów nie był zbyt gwałtowny. Dobrze jest także podzielić się swoim celem z bliską osobą lub właśnie ustalić go z dietetykiem. Takie osoby będą dla nas wsparciem oraz obiektywnie ocenią nasze postępy.
Jednak w przypadku, gdy granica zostanie przekroczona bardzo ważne jest, aby właściwe zdiagnozować problem i wdrożenie odpowiedniego sposobu leczenia w interdyscyplinarnym zespole zarówno lekarzy, jak i dietetyka.

Czy "dieta" powinna być obliczona na ściśle określony okres? A potem zamienić w trwałą zmianę nawyków żywieniowych?

Tak jak wspomniałam warto wyznaczyć sobie cel ile i w jakim czasie chcemy schudnąć. Jednak nie możemy zakładać, że tylko do momentu osiągnięcia zamierzonego efektu będziemy przestrzegali racjonalnej diety. Zbilansowane i zdrowe żywienie powinno stać się naszym trwałym nawykiem.

Jedną z przyczyn premareksji jest stosowanie różnych, często niesprawdzonych diet. Do czego mogą doprowadzić takie eksperymenty?

Uzależnienie od diet to problem psychiczny, który, jak większość uzależnień, może być zgubny w skutkach. Niestety osobom dotkniętym permareksją trudno jest samodzielnie rozpoznać problem i poddać się leczeniu. Także osoby z otoczenia mogą mieć problem z odróżnieniem zdrowego sposobu odżywiania od chorobliwego trzymania się diety. Gdy rozpoznamy problem permareksji, konieczna będzie pomoc psychologa oraz wizyta u dietetyka, który pomoże nam przestawić nasze odżywianie na właściwe tory.

Anoreksja, bulimia to wg badań choroby, na które znacznie częściej cierpią kobiety niż mężczyźni. A permareksja?

Permareksja dotyka osób z każdej grupy, jednak w tym wypadku także częściej cierpią na nią kobiety.

Konsekwencje permareksji.

Osoba cierpiąca na permareksję uważa, że po prostu dba o zdrowe nawyki żywieniowe, podczas gdy w rzeczywistości obsesja na temat kalorii może mieć negatywne konsekwencje dla jego zdrowia.

Dieta, w której przez długi czas rezygnujemy ze spożycia niektórych pokarmów ze względu na wysoką zawartość kalorii, może to prowadzić do braku niektórych składników odżywczych, a co za tym idzie niedożywienia jakościowego.

Fakt przeprowadzania różnych diety powoduje częstą zmianę masy ciała, bez jakiejkolwiek kontroli, co może powodować w pewnym momencie efekt odbicia.

W średniej i długiej perspektywie trwałe odchylenie masy ciała może zmienić funkcjonowanie tarczycy a także innych narządów (co może mieć zasadnicze znaczenie w regulacji metabolizmu).

Mogą także pojawić się epizody hipoglikemii (niskiego stężenia cukru we krwi), co powoduje zawroty głowy, niewyraźne widzenie, zawroty głowy iw ciężkich przypadkach, utrata przytomności.

Osoby z tym zaburzeniem odżywiania mogą również mieć zaparcia, wrzody żołądka lub niedobory żywieniowe spowodowane przewlekłym pozbawieniem danej grupy pokarmowej.

Wreszcie, jeśli cierpisz na permareksję, masz większe prawdopodobieństwo wystąpienia innych zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia lub anoreksja, których konsekwencje mogą prowadzić do śmierci.

Zdjecie Lesly Juarez - Unsplash

Ocena: 4, na podstawie: 30 opinii

Catering dietetyczny, przeczytaj więcej na naszym blogu

Permareksja - życie...

Moja koleżanka z pracy przeszła spektakularną metamorfozę - schudła, zaczęła ćwiczyć i naprawdę świetnie wygląda. Ale swoje życie podporządkowała diecie i obsesyjnemu...

Czytaj dalej

Czy wiecie co łączy Tomka...

Odpowiedź jest prosta, catering dietetyczny Pure and Fresh! Zdrowe odżywianie to 70% sukcesu, dlatego zaufali nam najlepsi.

Czytaj dalej

Zmieniamy się dla zdrowia i...

9 kwietnia, 13 Pań z Trójmiasta ruszyło do boju o lepsze, sprawniejsze i szczuplejsze ciała. Pod okiem Sylwii Kamińskiej - pomysłodawczyni projektu gdańskich Metamorfoz, w ramach...

Czytaj dalej

Szanowni Państwo,

Serdecznie przepraszamy wszystkich klientów Pure and Fresh za przerwę w funkcjonowaniu firmy. Sytuacja ekonomiczna i Sars Cov 2 zmusiła nas do nagłego przerwania działalności. Wszystkich klientów najmocniej przepraszamy, podejmujemy w jak najszybszym czasie zwrotu kwot za niezrealizowane Zamowienia. Wszelkie pytania proszę kierować na adres mail: office@pureandfresh.pl

Życzymy Państwu dużo zdrowia!

Z poważaniem
Team Pure & Fresh