Wskazówki żywieniowe

25 Październik 2018

Przyprawy, które pomogą nam przetrwać jesień

Coraz krótsze dni, zimne noce i chłodne poranki, deszcz, a do tego świadomość, że kolejne naprawdę ciepłe dni w naszej szerokości geograficznej przyjdą dopiero za pół roku… Jesień to pora roku, w której ciężko o optymizm i codzienną energię. Nie ma wątpliwości, że najlepszymi lekarstwami są aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Ta z kolei może być wzbogacona o naturalne, energetyczne „dopalacze” – przyprawy.

Czytaj więcej
28 Wrzesień 2018

Błonnik w diecie

Błonnik odgrywa ważną rolę w odchudzaniu, ponieważ nie jest trawiony w przewodzie pokarmowym i jednocześnie nie podlega wchłanianiu. Występuje w warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych a także roślinach strączkowych.

Czytaj więcej
17 Wrzesień 2018

Jedzenie co 3 godziny - zasady

Pośpiech…to niestety zmora XXI wieku. Aby wykonać wszystkie zadania, które zaplanowaliśmy sobie w danym dniu, często rezygnujemy z czegoś dla nas „małoistotnego” –najczęściej z posiłków.

Czytaj więcej
7 Sierpień 2018

Właściwości herbat

Herbata jest drugim po wodzie, napojem na świecie, po który sięgamy najczęściej. Wiele osób pije ją codziennie, nie poprzestając na jednej filiżance. Dostępne są rodzaje herbat, od popularnej czarnej, zielonej czy czerwonej, po te mniej znane, takie jak: biała czy żółta. Smak oraz aromat herbaty zależy od sposobu jej parzenia. Każdą z herbat należy parzyć w innej temperaturze. Dzięki piciu właściwie zaparzonej herbaty zyskujemy jej wiele dobroczynnych właściwości.

Czytaj więcej